Slovník pojmov
Na úvod len niektoré vybrané pojmy, slangy a výrazy používané vojakmi základnej služby (ZVPS - základná vojenská prezenčná služba- tzv. záklaďákmi, lampásaci - vojaci z povolenia, tiež tzv. furťáci) práve pri službe na sále vo VÚ 8060 STOD. Niektoré majú vyslovene špecifický charakter, typický len pre vojsko PVOS a VS (sál) a kresličov, iné sú všeobecne používané. Ak Vás akékoľvek ešte napadnú, ktoré tu nie sú uvedené, pokojne nám ich pošlite na mail: jojo.vasko@gmail.com a my ich doplníme.
Salakuška - krycí volací znak, ktorý VÚ 8060 používal v spojení s ostatnými útvarmi a jednotkami v éteri. Tento výraz inak nemá nijaký relevantný význam, ide o druh morskej ryby.
Dispo Saly - skrátený názov vyčítača (dispečera a obsluhy Meteora).
PVOS - protivzdušná obrana štátu, skratka používaná pri označení druhu vojska.
Sklomrd - hovorové označenie funkcie pátrač kreslič, podľa ČVO (číslo vojenskej odbornosti) 660.
Polročák - vojak ZVS, ktorý bol na vojne menej než 6 mesiacov.
Mazák - vojak po povýšení do stavu mazáckeho po uplynutí jedného roka vojny, ak nešlo o bonzáka.
Bonzák - donášač, ktorý lampasákom donášal na záklaďákov.
Suprák - vojak základnej služby po uplynutí 1,5 roka z dvojročnej vojenskej služby.
Zobák - mladý vojak po nástupe na ZVS (základná vojenská služba), tento stav trval až do jedného roka na vojne.
Bufet - občerstvenie a jedlo pre mazákov, ktoré pripravovali zobáci.
Žltá tzužka (ceruzka) - hlavný bojový nástroj pátrača kresliča, ktorým kreslili na planžety zobáci.
Biela tižka (ceruzka) - hlavný bojový nástroj pátrača kresliča, ktorým kreslili na planžet mazáci a supráci.
Handrička - ústrižok handry, ktorá sa používala na zotieranie planžetov po vykonaní zákresu.
Laple - slúchadlá, ktoré mali kresliči na ušiach a do ktorých im vyčítači zadávali polohy pre zakresľovanie aktuálnej situácie vo vzdušnom priestore na planžety.
Planžet - dvojité plexisklo, kde bola mapa ČSSR so sieťou súradníc do ktorých sa zapisovala a zakresľovala situácia vo vzdušnom priestore.
Druhy planžetov na VÚ 8060 STOD - Maják, Dýšina, Vozduchy, Veľký planžet, Stredný planžet, Meteor
Vyčítač - vojak ZVS, ktorý sedel pred planžetmi a zadával kresličom údaje o polohe lietadiel, pričom im dával 3 krát do jednej minúty hlásenie na každý cieľ. jedno hlásenie obsahovalo v štruktúre 17 číslic. V tom boli obsiahnuté údaje o charaktere cieľa, jeho výške, rýchlosti, o čase polohy v minútach (u SR 71 sa zadávali polohy každých 30 sekúnd).
Letovod (modráci) - bývalí letci (nosili modré lampasy na nohaviciach), ktorí navádzali pohotovostné lietadlá a vrtuľníky, ktoré nalietavali na hranicu pri podozrení z narušenia vzdušného priestoru ČSSR.
Operačný dôstojník (dozorujúci dôstojník) - sedel pred planžetmi a kontroloval aktuálnu situáciu vo vzdušnom priestore ČSSR a zadával pokyny pre vzlet pohotovostných lietadiel a vrtuľníkov, ktoré mali za úlohu chrániť štátnu hranicu pred narušením vzdušným neprieteľom (kód 81).
Operátor - operátor rádiolokátora (na VÚ 8060 boli lokátory pod krycím názvom: Hačava, Oborona, Dýšina, Hrašovík, Maják - diaľkomery a výškomer Štrba PRV-9). ČVO 661 alebo ČVO 580 - starší operátor.
Dýšina - rádiolokátor stredného dosahu P-37 (diaľkomer), dislokovaný nad kameňolomom a nad rotou A a B vo VÚ STOD. Veliteľ stanoviska v rokoch 1985 - 1987 Matula.
Hačava - rádiolokátor ďalekého dosahu P-14 (diaľkomer), dislokovaný mimo útvaru VÚ 8060 na kopci smerom k obci Kotovice a Nový. Išlo o najväčší lokátor v tom čase (1964-1991), ktorý vojská Varšavskej zmluvy používali.
Hrašovík - rádiolokátor malého dosahu P-15 (diaľkomer), dislokovaný tiež v blízkosti VÚ 8060 medzi objektom VS a objektom Hačava.
Sál - veliteľské stanovisko umiestnené v samostatne stráženom priestore s kontrolovaným vstupom, kde mali prístup len vojaci zaradení na tomto pracovisku, letovodi, spojári, operátori, vyčítači, krešliči a pod.
Navádzacie stanovisko (NS-2) - samostatné pracovisko v zadnej časti VS (veliteľského stanoviska), kde sa kreslila situácia na planžete so zakreslenými vojskovými hláskami, ktoré zadávali polohy pre zakreslenie letu vozduchov (vrtuľníkov), inak nazývaných ako tzv. nízkoletiace ciele.
Samechov - mobilné veliteľské navádzacie pracovisko, ktoré bolo prepojené na rádiolokátory pre získavnie údajov a sledovanie aktuálnej sitácie vo vzdušnom priestore ČSSR.
Farebná hudba - cvičenie prezlekania zobákov do jednotlivých odevov (pyžamo, plná poľná, uniforma a pod.).
Plyn - povel pre nasadenie plynových masiek.
Buzerák - (alebo tiež buzer pľac) priestor uprostred VÚ 8060 medzi rotami A a B, kde sa konali nástupy celého útvaru a vojakov, ktorí v ňom slúžili.
Zamálisti - mazáci, ktorí to mali menej než za 1 rok do civilu.
Za málo - menej ako 1 rok do civili, výraz používaní mazákmi pre označenie, že už sa chýli odchod do civilu.
Humusárka - hovorový, slangový výraz pre ubytovaciu miestnosť vojakov základnej služby slúžiacich na VS VÚ 8060 STOD.
Čerevný kútik (rudý koutek) - miestnosť určená ako odpočiváreň pre obsluhu VS (pracovnú zmenu vojakov z povolania).
Lykusák - hovorové označenie pre drevený prízemný domček typu K-20, ktorý bol pomaľovaný maskovacími vzormi a od r. 1968 do r. 1994 slúžil vo VÚ 8060 STOD ako sídlo veliteľského stanoviska. V súčasnosti je tento objekt už zbúraný a neexistuje, zachovali sa len historické fotografie.
Bojovák - bojový útvar - patril k nim i VÚ 8060, ktorý zabezpečoval ochranu štátnej hranice v jej vzdušnom priestore.
Hlasák - (daj to na "hlasák") inak tiež interkom - išlo a hlasitý odposluch cez reproduktor umiestnený v plechovej predtým v drevenej skrinke.
Meteor - planžet na ktorom bola zakresľovaná aktuálna situácia počasia na vybraných letiskách, zadávala sa každú jednu hodinu pravidelne. Informácie slúžili pre operačného dôstojníka a letovodov pre prípadný vzlet pohotovostných lietadiel a vrtuľníkov.
Výfuk - hanlivé označenie pre vojaka z povolenia, ktorého vojaci základnej služby neznášali.
Krutí hora - vysunuté pracovisko spojárov neďaleko od VÚ 8060 medzi VS, Dýšinou a Hačavou. Inak obvykle tam bývali neskutočné žúrky a lampasáci sa tam veľmi ani neodvažovali chodiť.